Obserwacja nieba w Bieszczadach

Tak wygląda niebo nad naszym domem. Dziękujemy autorowi za ten wspaniały materiał.

Jak wiadomo, do obserwacji nocnego nieba potrzebne jest czyste, ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zanieczyszczenia w postaci smogu ale przede wszystkim o zanieczyszczenie światłem z angielska zwanym „light pollution”. Droga Mleczna pojawia się na nocnym nieboskłonie i przecina ten nieboskłon wędrując z południa na północ. Patrząc z naszej łąki na południe zobaczymy najciemniejsze niebo w Europie, dzięki temu zobaczycie miliony gwiazd, których nie widać z miasta.

Zobacz nasze apartamenty – Domek w lesie – OLHA Stara Gajówkanocleg w Bieszczadach na odludziu.

Obserwacja Drogi Mlecznej w Bieszczadach

Do obserwacji Drogi Mlecznej potrzeba ciepłego wieczoru, bezchmurnego nieba oraz miłego towarzystwa ukochanej osoby. Z naszej strony zapewniamy koce i leżaki oraz pustą, pachnącą kwieciem łąkę. Jedyne co może zakłócić romantyczne chwile pod rozgwieżdżonym niebem to pasące się tuż obok sarenki.

Astroturystyka w Bieszczadach

Warto prześledzić kalendarz faz Księżyca na bieżący rok i wyszukać w nim dni kiedy to nasz srebrny satelita daje nam chwile wytchnienia od siebie i możemy cieszyć się ciemnymi, pełnymi gwiazd nocami.

Nawet jeśli pogoda nie dopisze a na niebie pojawi się chmura to warto przeżyć przygodę i wybrać się na nocny spacer w nowiu. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, w czasie nowiu czarownice wychodzą z lasu i równo o północy zrzucają z siebie szaty wychodząc na rozstajne drogi. Resztę pozostawiamy Waszej wyobraźni….

Inne atrakcje w Bieszczadach – bez nudy

  • spacery po górach i lasach – te dalsze i bliższe
  • romantyczne chwile nad brzegiem jeziora
  • wycieczki rowerowe ( rowery wypożyczamy w cenie pobytu)
  • wyprawy 4×4 samochodami terenowymi (door-to-door)
  • rejsy jachtem (ze sternikiem lub bez)
  • atrakcje historyczne i przyrodnicze
  • wycieczki kulinarne (podpowiemy gdzie warto zjeść w Bieszczadach)

CIEMNE NIEBO W BIESZCZADACH – idealne do obserwacji Drogi Mlecznej.

Jak dojechać w Bieszczady ? Ile trwa podróż ?

W Bieszczady z Warszawy

Podróż samochodem zajmie Ci ok. 4-5 h. Dla prawdziwego odkrywcy droga może być celem samym w sobie :). Odpowiednio zaplanowana podróż, z przystankiem na kawę, z odpowiednią muzyką w głośnikach i co najważniejsze – w doborowym towarzystwie minie Wam szybko i przyjemnie. Warto również rozważyć drogę lotniczą. Samolot z Warszawy do Rzeszowa leci 45 minut. Organizujemy transfer Gości z lotniska lub skorzystaj z wypożyczalni samochodów.

Z Krakowa w Bieszczady

Odkąd mamy autostradę podróż z Krakowa to przyjemność. Nie powinna zając dłużej niż 3 h. Z doświadczenia wiemy, że lepiej jest dojechać autostradą do Rzeszowa a potem obrać kierunek na południe – ku przygodzie.

Z Rzeszowa w Bieszczady na weekend

1,5 h … Taka „wielka” trasa nie może być już więcej wymówką by nie ruszyć się z domu na weekend. Warto również spróbować alternatywnych dróg dojazdowych. Z Rzeszowa w Bieszczady dojechać można na kilkanaście sposobów – odpal nawigację i zaimponuj towarzyszom podróży znajomością podkarpackiej geografii 😉

Skontaktuj się z nami – dowiedz się jak zorganizować obserwację gwiezdnego nieba w Bieszczadach.